webease

Khmer-English-Khmer Dictionaries

Topics :: Vegetable :: White Leadtree -- ក្ទម្ពទេស

Khmer Name: ក្ទម្ពទេស
English Name: White Leadtree
Other Names: សម្បួរ​ទេស
Related: ក្ទម្ព
Scientific Name: Leucaena glauca

Chuon Nath: ឈ្មោះ​ឈើ​មួយ​ប្រភេទ ជា​ឈើ​មាន​ដើម​មិន​ធំ​ណាស់ មាន​សាច់​រឹង ស្លឹក​ល្អិត​ៗ ផ្កា​មាន​សណ្ឋាន​ស្រដៀង​នឹង​ផ្កា​ក្ទម្ព ផ្លែ​មាន​សណ្ឋាន​ស្រដៀង​នឹង​ផ្លែ​ចង្រៀក ប៉ុន្តែ​ត្រួយ, ផ្កា​និង​ផ្លែ​ខ្ចី ប្រើ​ជា​អន្លក់​បាន, ត្រួយ​ប្រើ​ជា​របោយ​នំ​បញ្ចុក​ក៏​បាន, ជា​ឈើ​មាន​ពូជ​មក​ពី​ប្រទេស​ក្រៅ, មាន​នៅ​ប្រទេស​កម្ពុជា​យូរ​ណាស់​មក​ហើយ; អ្នក​ខ្លះ​ហៅ​ឈើ​នេះ​ថា សម្បួរ​ទេស, អ្នក​ខ្លះ​ហៅ សម្បួរ​ប្រាក់, អ្នក​ខ្លះ​ហៅ ទុំ​ទេស, អ្នក​ខ្លះ​ហៅ ក្រៈទុំថេត (តាម​សំដី​សៀម), តាម​ពិត​ត្រូវ ហៅ ក្ទម្ពទេស ឬ សម្បួរ​ទេស : គេ​ច្រើន​ដាំ​ក្ទម្ពទេស​ធ្វើ​ជា​របង​ឈើ​រស់ ព្រោះ​ជា​ឈើ​រស់​ជាប់​បាន​យូរ គេ​អាច​ប្រើ​ត្រួយ, ផ្កា​និង ផ្លែ​ខ្ចី​ជា​អាហារ​បាន​ផង ។


Headley: kind of shrub with edible leaves and fruit (Leucoena glauca; it is often used for hedges)

Image with link belong to the linked site. Images maybe crop/resized from the original to fit the format.